вести

Градимо заједништво и сарадњу

GZ2024-01

 

Дана 27.03.2024. године предшколска установа „Лане“ имала је част и задовољство да окупи колеге/ сараднике из предшколских установа у окружењу и подели са њима своја искуства у примени примени Основа програма Године узлета. Присуствовали су директори и стручни сарадници, односно васпитачи (из установа које немају стручне сараднике) из Ниша, Ражња, Сврљига, Дољевца, Гаџиног Хана и Мерошине.

Одлучили смо да иницирамо ово повезивање као установа која је прва ушла у нову програмску Концепцију и најдуже је примењује. На себе смо преузели задатак  да са колегама поделимо искуства и праксу, представимо докле смо стигли и шта су нам били највећи изазови.  

Састанак  је одржан у објекту у Мишићевој, који је био језгро промене током увођења ОП Године узлета. Гости су имали прилику да  за почетак кроз презентације виде где смо сада са применом ОП, затим да обиђу цео вртић уз вођство и објашњење домаћина, односно, практичара који раде у објекту. Након „Туре“ сви заједно смо продискутовали о томе где је наша предшколска установа са применом ОП Године узлета из увида о просторима које су гости и разговора са практичарима који су били домаћини.

Циљ овог састанка био је, пре свега, да покренемо праксу сусретања, сарадње и размене са установама које су нам у непосредном окружењу. Верујемо да ћемо сви имати користи од бољег повезивања и да ћемо тако моћи једни другима да будемо ослонац и подршка у развијању квалитетне праксе предшколског васпитања и образовања. 

 

Више слика погледајте ОВДЕ

Опремање објеката у пројекту Министарства просвете „Инклузивно предшколско образовање и васпитање“

0-02-05-f16bd683b65adc1665edf3dbe44db56a740a31844865c77379f7215fdd9e107f 29628af9ba44b4dd

 

       Једна од специфичности Општине Алексинац је та што има 72 насељена места и велики број објеката на територији општине у којима се одвија васпитно – образовни рад. Од оснивања, 1978. године, па до данас, стварана је таква мрежа објеката да омогући што већем броју деце да похађају предшколско васпитање и образовање. У радној 2023/2024. год. установа користи 25 објеката за реализацију предшколског програма, 5 у граду и 20 на селу. Укупан број група у којима се обавља делатност је 50. Предшколским васпитањем и образовањем су обухваћена сва села са наше територије. Oбухват деце је велики, посебно припремним предшколским програмом. Сматрамо нашу установу квалитетном, а предшколско васпитање изузетно важним. Волели бисмо да сва деца добију могућност да похађају вртић, па у складу са тим се трудимо да обухватимо што већи број деце предшколским васпитањем и образовањем. Један од начина окупљања и обухвата деце у сеоским срединама је упис у групе које похађају припремни предшколски програм.

       Наша установа има велики број објеката, па се и одржавање ради према утврђеним приоритетима, али и у односу на актуелне потребе које се прикупљају од запослених током године, тако да се већина радова изводи у летњем периоду, а они текући– континуирано. Међутим, и поред редовног одржавања, годинама уназад већина сеоских објеката није нешто значајно опремана, нити су рађени неки битнији подухвати на реновирању радних соба.

     У оквиру пројекта “Инклузивно предшколско васпитање и образовање” које реализује Министарство просвете, из зајма Светске Банке, адаптирано је 9 и опремљено 13радних соба у предшколској установи „Лане. У објектима: Моравац, Прћиловица, Добрујевац, Тешица и Рутевац изведени су радови на хобловању и лакирању паркета. У Добрујевцу је замењена столарија на радној соби. У објектима: Јаковље, Лужане, Мозгово, Корман је уклањен постојећи под и постављен винил (ПВЦ) под. У објектима у Тешици, Корману и Рутевцу су реновирани санитарни чворови. Девет објеката је окречено. Сви објекти су добили нов намештај: Житковац целодневни (три радне собе), Прћиловица, Корман, Трњане, Јаковље, Моравац, Лужане, Тешица, Добрујевац, Рутевац и Мозгово. Са извођењем радова се кренуло 15.01.2024. године, а сви радови и опремање су сада завршени, тако да деца и запослени бораве у просторима који су најмодерније опремљени. Овом донацијом су побољшани услови за боравак и рад са децом, а радне собе су сада добиле сасвим другачији изглед. Овим подухватом је омогућено деци са сеоског подручја да имају услове боравка као и њихови вршњаци у градским објектима.

     Собе су, поред намештаја добиле играчке, дидактику, материјал за васпитно образовни рад, сликовнице и књиге, који су бирани са посебном пажњом и потребама узрасних група. Опрема која је обезбеђена доприноси стварању стимулативног окружења за децу предшколског узраста. На овај начин им је омогућено да расту и  развијају се у сигурном и подстицајном окружењу које их мотивише  на различите активности током раног узраста и омогућава холистички развој  сваког детета. Ово није улагање само у децу која су тренутно у вртићу, већ  и у будуће генерације, које ће расти и развијати се у њему.

 

Више слика погледајте ОВДЕ

Дан Светог Саве 2024.

SVSAVA2024025

     У оквиру светосавских свечаности у ПУ "Лане"(објекат Мишићева), 26.јануара, са почетком у 10 сати, у присуству деце свих група (јаслених и васпитних), директорке, свештеника Горана Поповића, васпитача, медицинских сестара и свих радника објекта у Мишићевој, одржана је представа деце старије вртићке групе, васпитача и медицинских сестара, под називом "Некад беше - сад се приповеда."

Комбинација текста који су казивали васпитачи, медицинске сестре и деца, музике која је пратила казивања, кратког анимираног филма о животном путу Светог Саве и игара у извођењу деце, провела нас је кроз време великог светитеља и просветитеља.

     Након представе приступило се резању славског колача, а свештеник и директорка су пожелели свим запосленима здравље, срећу и много година радости уз пуно дечјих осмеха.

Више слика погледајте ОВДЕ

„Светлост Сунца и струја Николе Тесле“

tanj1

Деца која похађају припремни предшколски програм у објекту у Мишићевој су,  у оквиру пројекта „Светлост Сунца и  струја Николе Тесле“,  заједно са васпитачима Маријом и Тањом посетила Електро-дистрибуцију и Техничку школу у Алексинцу.

Деца су се најпре, приликом посете ЕПС-у , упознала са процедуром наплате струје.

Затим је нашу групу посетио тата девојчице Викторије, Милош Петровић, иначе радник ЕПС-а и показао на који начин раде соларни панели.

Наредна истраживања о значају струје за човечанство наставили смо посетом професору Милораду Николићу у Техничкој школи,који је деци, на њима занимљив начин, и помоћу малих уређаја,показао значај струје за покретање пумпи запречишћавање воде али и  струјно коло за осветљавање просторија.Припемио је деци и експеримент струјног кола, где су деца радила повезивање.

Дечије узбуђење било је видљиво током свих ових посета. Деца су била у прилици да сазнају много тога о добробити струје као и о ризику који она носи.

Више слика погледајте ОВДЕ